Kibritleri Çok Seven Küçük Kız

Yazan: Gaetan Soucy

Çeviri: Aysel Bora

"Kardeşimle ben kainatla baş etmek zorunda kaldık, çünkü baba bir sabah, daha gün ağarmadan ruhunu sessizce teslim etti(...) Kardeşimle bana parçalanıp dağılmamamız için emirler gerekliydi, bu bizim yapı harcımızdı. Baba olmadan hiçbir şey yapmasını bilmiyorduk. Kendi kendimize yapabildiklerimiz tereddüt etmekten, var olmaktan, korkmaktan acı çekmekten ibaretti."

arka kapak yazısıyla karşılayan ve sıradışı, sarsıcı bir hikaye olduğunu bu satırlarda bile hissettiren kitabı sevgili Tuğba Fidan'ın tavsiyesiyle okuduk. "Spoiler" içermemeye dikkat ettiğimiz kitap hakkındaki izlenimlerimizi aşağıda bulabilirsiniz.

Kitap, babalarının ölümünün ardından ne yapacağını bilemeyen iki kardeşin hikayesiyle başlıyor. İki kardeş köyden uzak, ormanın içinde geniş bir arazide dış dünyadan soyutlandıkları evlerinde babalarıyla birlikte yaşıyor.  Kardeşler babalarından emir alarak, komutla yaşamaya o kadar alışmışlar ki, bir ölüyle ne yapacakları hakkında hiçbir fikirleri yok. Babaları olmadan hiç bir şey yapmasını bilmiyorlar, çok yalnızlar.

İki kardeşten daha akıllı olanın anlatımıyla şekillenen hikayede, başta ritüelleri olan despot bir baba karakterinin arkasından bambaşka bir öykü çıkıyor. 

Hikayeyi anlatan kelimeleri ustalıkla kullanıyor, okuyucuya yer yer daha açıklayıcı bilgiler veriyor. Kendisini daha akıllı olarak niteleyen büyük kardeş, kardeşini ödlek, hiç bir şey beceremeyen biri olarak tanımlıyor. Başta kardeşine karşı bu kadar eleştirel olması üzücü gelse de, kitabın ilerleyen sayfalarında o kadar farklı bir trajediyle karşılaşıyoruz ki, bu üzüntü hafif kalıyor.

Yazar kitabı öylesine kurgulamış ki, okurken hikayenin nereye gideceğini merak ediyorsunuz. Kitabın birinci bölümünde, babanın çocuklarla ilişkisi canınızı çok acıtıyor, ikinci bölümden itibaren hikaye beklenmedik bir yöne gidiyor. Canınızın çok yanacağı, boğazınızın düğüm düğüm olacağı satırlar sizi bekliyor. Özellikle "Adil Ceza" ile ilgili bölümleri unutmak zor.

Ailenin yaşamış olduğu trajediyi okuyucuya usta bir kurguyla anlatan yazar, hikayesiyle sizi derinden sarsıyor. Uzun bir süre etkisinden kurtulamayacağınız bu romanı Chi Book Cafe olarak biz de tavsiye ediyoruz.

Not: Kitabı Fransızca'dan çeviren Aysel Bora'nın harika çevirisi de kitaba ayrı bir keyif veriyor.

Bu kitapla tanışmamızı sağlayan sevgili Tuğba Fidan'ın www.kitapbulusmasi.com daki incelemesini aşağıdan okuyabilirsiniz.

Acı Kitap: Kibritleri Çok Seven Küçük Kız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir